Bankaların EFT Saatleri

Bir tür para transfer işlemi olarak uygulanan Elektronik Fon Transferi ya da kısa adıyla EFT, farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında gerçekleşen mevduat transferlerini ifade eden bir terimdir. EFT, aynı bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleşmez. Bu şekilde yapılan para transferlerine havale adı verilmektedir. Bankaların EFT saatleri aşağı yukarı aynıdır. Bankalar, EFT işlemlerini genellikle 8.30 ile 17.30 saatleri arasında gerçekleştirmektedirler.

17.30’dan sonra yapacağınız EFT işlemleri, bir sonraki iş gününe devreder. Hafta sonları EFT yapılamayacağından bir sonraki günün hafta sonuna denk gelmesi durumunda EFT işlemi, bir sonraki haftanın başında hesaba geçecektir.Resmi bayram ve tatillerde de EFT yapılamamaktadır. Kısacası sadece banka şubelerinin açık olduğu saatler arasında EFT işlemi yapabilirsiniz.

EFT Yapmak İçin Gerekli Bilgiler

EFT işlemini yapabilmek için mevduat transferi yapacağınız kişi ya da kuruma ait IBAN numarasını bilmeniz gerekmektedir. IBAN numarasına ek olarak isim-soy isim ya da unvan bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Sadece bu bilgileri kullanarak EFT işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Neden Hesaba Geçmez?

Eğer EFT işleminizi yukarıda belirttiğimiz gün ve saatlerde yaptığınız halde olumsuz sonuç aldıysanız bazı bilgileri eksik ya da yanlış girdiniz demektir. IBAN numarasının eksik ya da yanlış girilmesi, kişi ya da kurum adının yanlış yazılması gibi etkenler, EFT işleminin başarısız sonuçlanmasına ve EFT yaptığınız mevduatın hesabınıza iade edilmesine neden olur. EFT yapmadan önce transfer yapacağınız hesaba ait isim ve IBAN bilgilerini kontrol etmenizde fayda var.

Bankaların EFT Saatleri Nasıl Öğrenilir?

Bankaların EFT saatleri, belirli dönemlerde değişebilmektedir; bu nedenle bugünkü saatleri paylaşarak sizi ileriki dönemlerde yanlış şekilde bilgilendirmiş olmak istemiyoruz. Bankaların EFT saatlerini söz konusu bankaya ait resmi internet sitesinden ya da müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Kendi hesabınızın bulunduğu bankada EFT saatinin geçmemiş olması, EFT işleminin gerçekleşmesi için yeterli değildir. Aynı şekilde transfer yapacağınız bankanın EFT saatlerinin de geçmemiş olması gereklidir. Aksi takdirde EFT işleminiz bir sonraki iş gününe sarkacaktır. EFT işlemlerinizi yaparken bu ayrıntıya mutlaka dikkat etmenizi, işlemlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

 

eftsaatleri2

 

Bir önceki yazımızda Döviz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.