Borsa Neden Yükselir?

Borsa riskli yatırım araçları arasında yer alan öneli yatırım araçlardandır. Bu yatırım aracında ciddi kazançlar veya kayıplar yapılabilmektedir. Borsa hiçbir zaman sürekli yükselmez veya düşmez. Borsada yükselmenin farklı farklı birçok sebebi olabileceği gibi hiçbir sebebi de olmayabilir. Çünkü borsada kolaylıkla manipülasyon yapılabilmektedir.

Hisse senetlerine talep artarsa

Hisse senetlerine talep artarsa eğer borsa artmaya başlar. Satıcılarsan daha çok alıcıların gözlemlendiği dönemlerde borsa çıkmaktadır. Bu durum manipülasyon olabileceği gibi geçerli bir sebebe bağlı olma ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Ülke ekonomileri

Ülke ekonomilerinin iyimser beklentileri sonucunda borsalar yükselişe başlamış olabilme ihtimalleri yüksektir. Ülke ekonomilerinde bir belirsizlik veya kötümserlik oluştuğunda ise borsa düşüşe geçmekte ve hatta ciddi kayıplara sebep olabilmektedir. Bu durumdan korumak için dünya ekonomisi ve özellikle yatırım yapılan ülkenin ekonomik durumu çok önemlidir.

Jeopolitik riskleri

Yatırım yapılan ülkenin borsanı jeopolitik riskler etkiler. Bu risklerin tetikleneceği bir durum ortada yoksa o ülke borsası yükselişini sürdürmemesi için bir sebep yok demektir. Eğer o ülke bir sınır ülkesiyle gerginlik yaşayacak olursa bu durum o ülke borsasının düşmesine sebep olur.

Ambargo ve yaptırımlar

Eğer bir ülkeye ambargo ve yaptırımlar uygulanıyorsa, o ülkenin ekonomisi sıkıntıya düşer ve borsa yükselişi sekteye uğrar.

Şirket karları

O yıl borsada işlem gören şirketler kar ve öz sermayelerini arttırıyorlarsa veya bu artışa bir beklenti varsa borsa artmaya devam eder. Bu durum hisse başına düşen fiyatı arttırmaktadır.

Borsada normal seyir devam ederken ve bu durumda artış gösteriyorsa beklentiler yükselmiş demektir. Ama her yükseliş istikrarlı olacak diye bir şart bulunmamakta. Borsada yükselişlerden bazıları, manipülasyonlar sonucu oluşmaktadır. Görüldüğü üzere borsanın yükselişini etkileyen birçok parametre bulunuyor. Tek bir sebebe bağlayarak borsa bu sebeple çıkıyor demek genellikle yanlışa sürükler. Bu durumu tahmin edip ön görmek çok zordur, tecrübe ister.

Borsanın yükselmesi şirketlerin hisse başına düşen fiyatlarının artması sonucu oluşur. Bu oluşumu anlamlandırmak için her şirketlerin değer kazandığını veya değerinin üzerinde fiyatlandığını ölçeklendirmek gerekir. Gelecek kar beklentilerine karşı fiyatın artması öngörüye dayalı, finansal raporu okuduktan sonra artması analize dayalı, faaliyet raporunun okunması ise teoriye dayalı artışa örnek olarak verilebilirler. Faaliyet raporu genel olarak şirketin yönetilişi ve gelecek projeler hakkında bahis eder ve çok önemlidir. Finansal raporlar ise en elzem verilerdir. Çünkü şirketin para giriş çıkışlarının detaylı olarak incelendiği rapordur. Bir şirketin ana yapı ve gelir-gider akışını görmek için idealdir.

Borsa ekonomik özgürlüğe giden yolun kıymetli basamaklarından birisidir, hatta merdivenidir. Borsada fırsatlar tükenmez. Borsa akıllı yatırımcının zenginleştiği bir mecradır. Hiç kayıpsız para kazanılan bir ortam da değildir. Eğer yatırım hissenizi doğru seçtiyseniz size kısa vadede zarara soksa bile, uzun vade içerisinde karlı bir pozisyona getirmesi muhtemeldir.

Bir önceki yazımızda Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur? hakkında bilgiler verilmektedir.