Faizsiz Taşıt Kredisi Nedir, Faizsiz Taşıt Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi ve BankalarKredi Comments Yorum4 Ağustos 2016

Faizsiz taşıt kredisi, faizsiz sistemle çalışan bankaların, kâr payı yöntemiyle vermekte oldukları araç kredilerini ifade etmektedir. Bu bankalar, taşıt kredilerini konvansiyonel yani klasik faizli bankalardan farklı şekilde vermektedirler. Katılım bankası olarak da adlandırılan bu bankalara başvuruda bulunduğunuzda kredi başvurunuz incelenir. Onaylanması durumunda banka görevlisine vekâlet verirsiniz. Bu şekilde işlemler, sizin adınıza banka yetkilisi tarafından yürütülür. Verdiğiniz vekâlet, sadece taşıt alımına yönelik işlemlerde geçerli olacaktır.
Banka, 2.el araçlarda aracın satıcısı; 0 km araçlarda ise satıcı firma ile irtibat kurar ve araç satın alma işlemlerini başlatır. Kullanacağınız finansman tutarı ve ödeme yapacağınız vade aralığına göre bir kâr oranı belirlenir. Söz konusu banka, bu kâr payını aracın satış fiyatına ekleyerek aracı size satar. Sizden alacağı tutarı da sizin belirlediğiniz vade sayısına bölerek tahsil eder.

Bir örnekle açıklamak gerekirse : 

Ahmet Bey, 50.000 TL değerindeki bir aracı satın almak için ABC Katılım Bankası’na başvurmuştur. ABC Katılım Bankası, faizsiz prensiplerle çalıştığından Ahmet Bey’den vekâlet alarak satıcıdan aracı satın alır. Yasa gereği ABC Katılım Bankası, araç değerinin %70’lik kısmını kredi olarak kullandırabilmektedir. Yani geri kalan 15.000 TL’lik kısım Ahmet Bey tarafından ödenmelidir. Banka, 35.000 TL’lik kısmı satıcıdan aldıktan sonra 48 ay vade ile Ahmet Bey’e belirli bir fiyata satar. Bu işlem sonrasında Ahmet Bey, her ay belirlenen vade tutarı kadar ödeme yapmakla mükelleftir.

tasit-kredisi-veren-bankalar

 

(NOT: ABC Katılım Bankası, gerçekte var olmayan bir bankadır ve örnek amacıyla ABC ismiyle adlandırılmıştır)
Aracın satın alımında kullanılan paranın faiz enstrümanlarından kazanılmaması ve yapılan işlemin ticari bir faaliyete dayalı olması, söz konusu uygulamanın faizsiz bir kredi türü olduğunu göstermektedir. Ahmet Bey, normal şartlarda bu aracı peşin parayla satın alamazdı. Bankanın eklediği kâr payına katlanması karşılığında, 4 yılda sahip olabileceği araca bugün sahip oldu. Banka ise müşterisine 4 yılda alabileceği bir aracı bugünden sunarak bir kâr payı elde etmiş oldu.

 
Peki, faizsiz taşıt kredisi veren bankalar hangileridir? Ülkemizde şuan toplam 5 adet katılım bankası mevcuttur. Bu bankalar; Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk A.Ş, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş, Vakıf Katılım Bankası A.Ş ve Ziraat Katılım Bankası A.Ş’ dir. Ayrıca faaliyetleri durdurulan Asya Katılım Bankası A.Ş’ de faizsiz bir banka olarak çalışmaktaydı.

Bir önceki yazımızda KrediveBankalar.Com Açıldı! hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam

Döviz

BIST
100339
USD/EUR
1,1059
Amerikan Doları
1,54566
Euro
6,485
İngiliz Sterlini
7,3576
Japon Yeni
5,4326
Rus Rublesi
1,4886
SA Riyali
1,3618
Altın
0,60567
Son Güncelleme: 19.09.2019 20:28

Son Yorumlar

    rek1