Finans Günlüğü – Kredi Notumuzu Kimler Belirliyor

Günümüzde bankalar, finansal kurumlar, şirketler hatta bireyler bile bir kişiye ya da kuruma maddi olarak güvenebilmek için onun kredi notunu öğrenmek ister. Kredi notu kavramı ekonomik hayatımızda çok önemli bir kavram haline gelmiştir.

Kredi notu nedir? Kredi Notu öğrenme işleminin nasıl yapıldığını artık birçoğumuz bilmekteyiz ancak kredi notumuzun oluşması ile ilgili akıllarımızda büyük bir soru işareti bulunmaktadır. Özellikle kimin bu notları dağıttığı konusunda çok da fikrimiz oluşmamış durumda.

Kredi notumuzu oluşturan kurum Kredi Kayıt Bürosudur.

Biliyorsunuz 1990’lı yılların başında bireysel kredi pazarlama faaliyetleri gitgide hız kazanmaya başlamıştı. Bankalar yavaş yavaş, kişilere kredi vermek için olanaklar geliştirir duruma gelmişlerdi. Bu, bankalar için önemli bir gelir kaynağı olarak görülmüş ve sektör yıllar içinde bu şekilde daha fazla büyüyüp gelişmiştir.

Verilen bireysel kredi oranları arttıkça, bankaların müşterileri tanıma gereksinimleri de aynı oranda artmaktaydı. Ancak o dönemlerde bankalar kredi verebilecekleri kişinin sadece aylık gelirine ya da o an yaşadığı ekonomik şartlara bakabilmektelerdi.

1993 yılında çıkan bir bakanlar kurulu Kararnamesi ile müşteri bilgilerinin paylaşılabilmesine dair engel ortadan kalktı ve finans kurumları birbirleri ile müşterilerinin verilerini paylaşabilir duruma geldiler.

Bu yeni süreçte bankaların ve diğer finans kurumlarının en fazla ihtiyaç duydukları konu tüm müşterilerinin verilerinin bir yerde toplanarak, isteyen bankanın bu verilere oradan bakabilmesiydi.

İşte bu amaçla 1995 yılında 11 tane bankanın işbirliği çerçevesinde Kredi Kayıt Bürosu kuruldu. Tüm bankalar müşterilerin finansal verilerinin bu kayıt bürosunda toplayarak orada bir puanlama sistemi oluşturulmasını sağladılar.

Bu sayede bankalar kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerle ilgili kredi notu öğrenme işlemi yaparak, başvuruda bulunan kişiye borç para verme ya da vermeme kararı alabilmektedir.

İşte bu sebepler bireylerin ya da kurumların kendi kredi notlarını öğrenmeye teşvik etmektedir. Son yıllarda artık bireyler ve kurumlar da bankalar kadar kolay kendi kredi notlarını öğrenebilmektedir. Özellikle Kredi Kayıt Bürosunun bir hizmeti olan findeks internet sitesine giriş yaparak, kredi notunuzu bir kereliğe mahsus öğrenebiliyor ya da düzenli olarak kredi notu sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımızda Evde Reçel Yaparak Para Kazanmak hakkında bilgiler verilmektedir.