Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Hayvancılık bilhassa devlet tarafından teşvik konusu olan bir iş halini almıştır. Hayvancılığın teşvik konusu olmasında günümüzde ki et fiyatlarının yükselmesi örnek olarak gösterilebilir. Köyde yaşayan ve hayvancılıkla geçinen kişiler zamanla kentlere yerleşip büyük şehirlerde yaşamayı tercih ettiklerinden arzın azalması ve talebin çoğalması söz konusu olmaktadır.

Dolayısıyla da et fiyatlarının pahalılaştığı görülmektedir. Ne yazık ki bu durum halkın et ihtiyacını karşılamayacak hale gelmesine doğrudan sebebiyet vermektedir. Hal böyle olunca da devlet tarafından hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişiler teşvik edilmektedir. Hayvancılık kredisi veren kurumlar bankalar ve devlet kurumları olmaktadır.

Hayvancılık kredisi veren devlet kurumları nelerdir?

KOSGEB ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılık kredisi vermektedir.KOSGEB ile hayvancılık kredisi alacak olan kişilerin öncelikli yapması gereken eğer üniversitede girişimcilik dersi almamış ise KOSGEB İl Müdürlüklerine giderek girişimcilik kursuna kayıt olmalarıdır. Girişimcilik kurs kayıt tarihleri KOSGEB İl Müdürlüğü internet sitesinde İl’e göre belirtilmektedir.

Kursa kayıt yaptıran kişiler tam katılım sağlayıp girişimcilik sertifikası aldıklarında devlet desteğinden hayvancılık kredisi almaya hak kazanabileceklerdir. Yalnız KOSGEB canlı hayvan alımı için destek sağlamamaktadır. Sadece hayvancılık için gerekli olan malzemeler örneğin: süt sağım makinası gibi, ahır tadilatı ve diğer teçhizatlar adına kredi ödemesi gerçekleştirmektedir.

Ayrıca KOSGEB ilk başta hibe verip bu paranın geri ödemesini istememektedir. Canlı hayvan alımı için ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kooperatifler aracılığı ile canlı hayvan alımında kişilere destek olmaktadır. İlgili kurumun resmi sitesinde canlı hayvan alımları adına başvuru tarihleri düzenlenmektedir. Bu tarihler içerisinde kayıt yaptırılmalıdır.

Hayvancılık kredisi veren bankalar nelerdir?

Ziraat Bankası bu konu da bankalar arasında ilk yeri almaktadır. Uygun geri ödeme seçenekleri ve uygun faiz oranları ile canlı hayvan alımı için kredi olanağı sağlamaktadır. 10 adet büyükbaş hayvan alımı için kredi vermektedir. Bunun dışında ki diğer hayvancılık kredisi veren bankalar ise şunlardır:

  • TEB,
  • Vakıfbank,
  • Garanti bankası,
  • Şekerbank,
  • Denizbank,
  • İş Bankası

Bir önceki yazımızda 2019 Ziraat Bankası Personel Alacak mı? hakkında bilgiler verilmektedir.