Hollanda’da İş Sözleşmeleri

İş görüşmelerinin stresli aşamasını geçtikten ve yeni işvereniniz size bir teklifte bulunduktan sonra, işe başlamadan önce iş sözleşmesinin ayrıntılarını kontrol etmeniz gerekir. Aşağıda, Hollanda’daki iş sözleşmelerinin ana hatlarına bir genel bakış yer almaktadır.
İş Sözleşmenizi Kontrol Etme ve İmzalama
Hollanda’da bir işi kabul ettikten sonra gerçekleşecek ilk şeylerden biri, şirketin size iş sözleşmenizin tüm yönlerini özetleyen bir iş sözleşmesi sunmasıdır. Anlaşmayı derhal imzalamak gerekli değildir. Yeni işvereniniz, tam olarak anlayabilmeniz için imzasız sözleşmeye bir iki gün boyunca bakmanıza izin verecektir. Emin olmadığınız veya katılmadığınız herhangi bir unsur varsa, imzalamadan önce bunları şirketle tartışmalısınız. Özellikle endişeleniyorsanız veya kafanız karıştıysa, bir avukat veya iş hukuku uzmanına danışın. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra resmi olarak ücretli bir işte çalışmaya başlayabilirsiniz.
Hollanda İş Sözleşmesi Kontrol Listesi
İmzalamadan önce iş sözleşmenizin tüm koşullarını dikkatlice kontrol etmeniz önemlidir. En yaygın sözleşme unsurlarının listesi:
Rol Tanımı
Çalışma saatleri
Deneme süresi
Fazla mesai beklentileri
Esnek çalışma olanakları
Tatil izni
Maaş
Primler ve 13. ay maaşı
Emeklilik katkı payları
Sosyal güvenlik bağışları
Şirket arabası ve / veya cep telefonu
Ek masrafların karşılanması (örn. Toplu taşıma )
Şirket gizliliği ve gizlilik politikaları
Sözleşme feshinin şartları

Hollanda’daki İş Sözleşmesi Türleri
Hollanda’da çalışanlar için çeşitli iş sözleşmeleri vardır. Geçici ve kalıcı sözleşmeler en yaygın olandır.
Geçici iş sözleşmesi (geçici sözleşme)
Geçici sözleşme, önceden belirlenmiş, altı ay veya bir yıl gibi belirli bir bitiş tarihi olan, sözleşmelerdir. Görev süresinin sonunda geçici sözleşmeyi feshetmek için işten çıkarma prosedürü aranmaz.

Hollandalı işverenlerin, sözleşmenin ilkinin süresi dolduğunda ikinci bir geçici sözleşme sunması oldukça yaygındır. Ancak garanti edilmez.
1 Ocak 2020’den itibaren, bir çalışan 3’den fazla geçici sözleşme aldıysa veya bir çalışan başka kurallar olmadıkça 3 yıldan fazla bir süredir işvereni ile birkaç geçici sözleşme yaptıysa, geçici bir sözleşme otomatik olarak kalıcı bir sözleşmeye dönüşür.
Daimi iş sözleşmesi (geniş sözleşme)
Daimi sözleşme, bitiş tarihi olmayan belirsiz bir süre içindir. Bu tür bir sözleşme ancak çalışan istifa ettiğinde (örneğin Hollanda’da veya yurtdışında başka bir iş bulduğunda) veya işveren sözleşmeyi sona erdirmek için bir neden bulursa feshedilebilir.
İşe alım ajansı ile sözleşme (geçici iş sözleşmesi)
İşe alım ajansıyla, üçüncü bir taraf için çalışsanız bile, yasal işvereniniz ve maaş sağlayıcınız olduğu konusunda bir anlaşma yaparsınız. Bu tür sözleşmelerde işten çıkarmaya karşı sınırlı bir koruma olduğunu not etmek önemlidir.
Sıfır saatlik sözleşme
Sıfır saatlik bir sözleşme, geçici veya daimi iş sözleşmesi olabilir. Sıfır saatlik bir sözleşmede, çalışanın sabit bir çalışma saati yoktur. Bu, çalışanın kendiliğinden kadrolaşabileceği esnek bir çalışma düzenlemesine izin verir. Sıfır saatlik sözleşmelerdeki çalışanlar, hastalık izni ve tatil ücreti dâhil düzenli sözleşmesi olan çalışanlarla benzer haklara sahiptir. Ancak, sabit bir gelir garanti edilmediğinden, bu tür sözleşmeler çalışanları savunmasız bırakabilir. Çalışanlar ayrıca işveren tarafından talep edilen saatleri kabul etmekle yükümlü olabilir.
Serbest çalışan sözleşmesi
Serbest çalışanlar resmi olarak bir işverene hizmet vermemektedir, ancak çalışma ilişkilerini tanımlayan bir müşteriyle belirli bir sözleşme türü hazırlayıp imzalamaları gerekmektedir. Bu, serbest çalışanın refahına veya işsizlik yardımlarına kimlerin katkıda bulunacağını açıklığa kavuşturmak içindir. 2016 yılında yürürlüğe giren bu yeni serbest çalışan sözleşme düzenlemesine DBA model sözleşme sistemi adı verilmektedir. Serbest çalışanlar ve müşterileri, Hollanda vergi dairesi tarafından sağlanan bir şablon sözleşmeyi kullanmalı veya uyarlamalıdır.

Bir önceki yazımızda Change in Shopping hakkında bilgiler verilmektedir.