İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son yıllarda artan teknolojik yeniliklerle beraber birçok sektörün yavaş yavaş internet ortamına taşındığını görüyoruz. Bu sektörlerden biri olarak karşımıza çıkan bankacılık, internet ortamında müşterilerine çeşitli işlemleri yapabilme olanağı sunuyor. İnternet bankacılık hizmetlerinin günden güne gelişmesi ve farklı türdeki işlemlerin internet bankacılığı ile kolayca yapılabilir hale gelmesi, banka müşterilerinin dikkatinden kaçmıyor. İşlemlerini daha az masrafla ya da tamamen masrafsız şekilde, hem de daha hızlı ve daha kısa sürede gerçekleştirmek isteyenler, internet bankacılığı kullanmaya özen göstermektedirler.

İnternet bankacılığı ile ilgili merak edilen soruların başında ‘’İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır’’ sorusu gelmektedir. İnternet bankacılığı başvurunuzu bankanıza ait farklı kanallar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak hesabınızın internet bankacılığı için aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi, bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Şubede internet bankacılığı başvurusu, en sık kullanılan yöntemlerdendir. Hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek müşteri temsilcisine internet bankacılığı hizmetinden yararlanmak istediğinizi belirtebilir, bu şekilde başvurunuzu doğrudan şubeden yapabilirsiniz. Bu durumda size verilecek talimat ve beyan formunu imzalamanız yeterlidir.

İnternet bankacılığı başvurunuzu, bankanızın ‘’Müşteri Hizmetleri Servisi’’ ni arayarak da yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bankanıza ait Müşteri Hizmetleri Servis numarasına ihtiyacınız olacaktır. Doğrudan size sunulacak seçenekler arasından uygun seçimi yaparak internet bankacılığı başvurunuzu yapabilir, alacağınız şifre ile internet bankacılığı hizmetinden biran önce faydalanabilirsiniz.

Online başvuru yoluyla internet bankacılığı başvurusu yapmak, en çok kullanılan bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankanızın internet sitesinde yer alan ‘’İnternet Bankacılığı ya da İnternet Şubesi’’ başlığı altında yer alan yönergelerle internet bankacılığı şifrenizi alabilirsiniz. Bunun için az önce söz ettiğimiz üzere internet bankacılığına uygun bir hesap aktiviteniz olması gerekmektedir. Birçok banka, müşterilerine hesap açarken internet bankacılığını aktif hale getirmekte, bu şekilde müşterilerinin işini kolaylaştırmaktadır. İnternet üzerinden şifre alma işlemlerinde bu hizmetten faydalanıp faydalanamayacağınızı görebilirsiniz. Hesabınızın internet bankacılığına tanımlı olmaması durumunda sistem tarafından bir hata mesajı alacaksınız. Bu durumda öncelikli olarak hesabınızı internet bankacılığı için aktif hale getirmelisiniz.

 

internet-bankaciligi

 

Bir önceki yazımızda Bankaların EFT Saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.