Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler

Kredi kartınızı çaldırdığınızda ya da kaybettiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususlara geçmeden önce her iki durumda da tedbiri elden bırakmamanız gerektiğini hatırlatalım. Yani kredi kartınızı kişisel sebeplerden ötürü kaybettiyseniz ya da nerede kaybettiğinizi unuttuysanız önlem amacıyla size vereceğimiz tavsiyelere harfiyen uymaya özen gösterin. Önlem aldığınız takdirde risk faktörünü ortadan kaldırmış olacaksınız. Kaldı ki kredi kartınızı çaldırmak yerine kaybettiğinizde dahi risk altında olabilirsiniz, zira kredi kartınızı bulan kişilerin iyi niyetli olduğunun garantisi yoktur.

Kredi kartınızı çaldırdığınızda veya kaybettiğinizde ilk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Bankaların çağrı merkezlerini aradığınızda ilk duyacağınız şey ‘’Kayıp, çalıntı kart ve şüpheli işlem bildirimi için tuşlayınız’’ sesi olacaktır. Bu anons gelir gelmez size söylenen tuşa basın ve durumunuzu müşteri hizmetleri yetkilisine bildirin. Bu durumda kartınız bankanız tarafından iptal edilecektir. Kredi kartınızı bu şekilde iptal ettirmeniz, riskin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Kredi kartınızdan siz çalıntı ve kayıp bildirimi yapmadan önce harcama yapıldıysa bunu öğrenmeniz gerekmekte. Bunun için doğrudan şubeye giderek, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı gibi hizmetlerden yararlanarak işlem yapabilirsiniz. Böyle bir durumda size en kısa sürede sonuç aldıracak yöntemlere öncelik vermelisiniz. Kayıp ve çalıntı bildirimlerinizi bankanızın internet bankacılığı servisinden de yapabilirsiniz. Yine de en hızlı yöntemin telefon bankacılığı yoluyla bildirimde bulunmak olduğunu belirtmemizde fayda var.

Kartınızdan bir harcama yapılmadıysa son derece şanslısınız demektir, aksi takdirde hemen harcama itirazında bulunmanız gerekecektir. Bu şekilde kartınızdan harcanan tutarın tarafınıza ödenmesini sağlayabilirsiniz. Banka Kartları ve Kredi Kartı Mevzuatı, bu konuda tüketiciyi korumaya yönelik bir yol izlemektedir. Bu mevzuatın 5464 sayılı kanununa göre kart iptali bildirimi yaptığınız andan itibaren geçecek 24 saatlik dilimde yapılan harcamaların yalnızca 150 TL’sinden sorumlu olduğunuz belirtilmiştir.

Çalınma, kaybolma ya da şüpheli işlem durumlarında sadece bankanızla iletişime geçmekle sınırlı kalmayın. Elbette ilk olarak yukarıda belirttiğimiz adımları izleyin; fakat daha sonra mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunun. Böylece hakkınızı arayabilir ve uğradığınız zararın telafisini sağlayabilirsiniz.

kredikarti

Bir önceki yazımızda İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.