Kredi Kartı Ekstre Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi ve BankalarKredi Kartı Comments Yorum16 Eylül 2016

Kredi kartı ekstresi, aylık harcamalarınızın tüm ayrıntılarıyla net olarak gösterildiği özel bir raporlama türüdür. Örneğin; Ocak ayının kredi kartı ekstresini aldığınızda Ocak ayı içerisinde yapmış olduğunuz harcama ve alışverişlerinizi, bu alışverişlerinizde yaptığınız taksitlendirmeleri, asgari ödeme tutarınızı, dönem borcunuzu ve kalan kullanılabilir limitinizi görebilirsiniz. Kredi kartı ekstreleri, her ayın belli bir döneminde kesilmektedir. Kredi kartı ekstre tarihi, müşteri tarafından belirlenebileceği gibi yıl içerisinde maksimum 3 defa değiştirilebilir.

Kredi kartı ekstre tarihi nasıl değiştirilir? diye merak ediyorsanız size bu hususta birkaç yöntem sunabiliriz. İlk ve en rahat yöntem, kredi kartınızın bağlı olduğu bankaya ait internet bankacılığı hizmetini kullanmanız olacaktır. İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartı ekstre tarihinizi kolay ve hızlı bir biçimde değiştirebilirsiniz. Bunun için seçeneklere göz atmalı ve kredi kartı sekmesinin alt sekmelerini incelemelisiniz. Burada yer alan kredi kartı ekstre değiştirme sekmesi üzerinden tarih değişikliği yapabilirsiniz.

Kart ekstresi değiştirmenin bir diğer yolu da telefon bankacılığıdır. Bankanızın müşteri hizmetleri numarası üzerinden size özel müşteri temsilcisine bağlanabilir, kredi kartı ekstre tarihi değiştirme talebinizi müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. Bu yöntemlerin ikisinde de dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Eğer hesap kesim gününüz geçtiyse o ay içerisinde yenileme yapılmayabilir. Bu durumda talebiniz, bir sonraki ayı kapsayacak şekilde düzenlenecektir. Kredi kartı ekstre tarihinizi değiştirdikten sonra o ayki ekstrenizi kontrol etmeli ve bir önceki ekstre kesim tarihinize göre ödeme yapmalısınız. Böylece olası gecikmelerden kaynaklanacak sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Banka şubeleri, genellikle hesap kesim tarihi değiştirme taleplerinde yukarıda saydığımız yöntemlerin kullanılması yönünde bir yol izlerler. Dolayısıyla banka şubesine gittiğinizde daha hızlı ve kolay olduğundan yukarıda söz ettiğimiz yöntemleri kullanmanız önerilebilir.

Ekstre tarihinizi ilk defa belirlerken ya da değiştirirken dikkatli davranmanız şarttır. Maaş ya da ek gelir tarihlerinize göre seçim yapmak, ödemelerinizin daha sağlıklı gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır. Hesap kesim tarihinizin 10 gün sonrası, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini belirtir. Dolayısıyla son ödeme tarihini göz önüne alarak seçim yapmalı ve borçlarınızı zamanında ödemeye özen göstermelisiniz. Unutmayın ki zamanında yapılan ödemeler, kredi puanınızın yükselmesi adına en önemli etkendir.

yararlanılan kaynaklar:

http://www.kredialmak.com/

https://www.enuygun.com/

Bir önceki yazımızda Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam

Döviz

BIST
110477
USD/EUR
1,1117
Amerikan Doları
1,57405
Euro
6,6368
İngiliz Sterlini
7,967
Japon Yeni
5,46
Rus Rublesi
1,5492
SA Riyali
1,3847
Altın
0,63544
Son Güncelleme: 14.12.2019 10:05

Son Yorumlar

    rek1

    finans - Kredi - dizirehberi