Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Günümüzde pek çok acil nakit ihtiyaçları özellikle ev, taşıt ve diğer gereksinimler için gerekli olan nakitler bankalar aracılığı ile kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bankaların da tüketiciler için sağlamış oldukları hizmet kanalları aracılığı ile de bu gibi bankacılık işlemleri anında ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Kredi, kredi kartı başvurusu gibi pek çok başvurunun telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı, SMS ve ATM kanalları ile yapılmakta olduğu günümüzde tüketicilerin sistem üzerinden ilk olarak kredi sicilleri incelenmektedir.

İnceleme sonrasında yine sistem aracılığı ile SMS kanalından tüketiclere başvuru işlemlerinin sonuçları iletilmektedir. Olumlu yanıt alan kimselerin kredi sicillerinin yani kredi notlarının yüksek olduğunu, olumsuz yanıt alan kişi ve kurumların da kötü bir sicile sahip olduklarını söylemek mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki bu başvurulara alınan yanıtlar bir ön eleme niteliği taşımaktadır. Bankaların şubelerine yapılan başvurularda da ilk olarak kredi notu sorgulaması yapılmakta ve talepler ön elemeden geçirilmektedir. Bankalar risk profili en iyi olan müşteriler ile çalışmak istemekte ve bu nedenle geri ödemeleri garanti altına almak için risk grubunda olmayan müşteri tercih etmektedir.

Kredi notu bilindiği gibi kişi ve kurumların kullanmış olduğu bankacılık ürünlerinin ve hizmetlerinin geri ödemelerindeki performanslara bağlı olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından bir takım analizler sonucu oluşturulmaktadır. Yani ödeme performansı düzenli ve iyi olan tüketicilerin kredi notları yüksek, gecikmeli ya da ödeme yapmayan kimselerin de kredi notları düşük demek mümkündür. Özellikle birtakım finansal sorunlar nedeni ile kullanılan kredi, kredi kartı ve diğer bankacılık ürünlerinin ödemelerinde gecikmeye düşen veya ödeme yapamayan tüketiciler risk grubunda olması nedeni ile kredi notu ile ilgili pek çok konuyu araştırmaktadırlar.

Kredi notu düşük olan tüketicilerin en çok merak ettiği konu başlığı içerisinde kredi notu yükseltme işlemleri bulunmaktadır. Kredi notu yükseltme taktikleri ile ilgili pek çok ana kriter bulunmaktadır. Bu kriterler hakkında detaylı bilgiler için bankakredinotum.com adresi ziyaret edilebilir. Bu sayfa içerisinde de görülebileceği gibi kara liste uygulamasına takılan, 5 yıl süre ile bankalar ile aktif olarak çalışamayan ve en riskli grupta yer alan her bir tüketici bu teknikler aracılığı ile iyi bir finansal yaşama erişebilmektedir.

Kredi notu nasıl yükselir sorusuna tam anlamı ile yanıt veren bankakredinotum.com adresi üzerinden her bir tüketici uygulayabileceği farklı yöntemlere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Burada görüleceği gibi en önemli kriter aktif olarak tekrar bir banka müşterisi olabilmek için en önemli kriter ödemelerin talep edilen gün ve takvimde belirlenen ödeme tutarı üzerinden yapılmasıdır. Aksi halde acil nakit ihtiyaçları için bankalar ile çalışmak mümkün olmayacağı gibi sicilin tekrar düzelmesi uzun bir süre alabilmektedir.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/03/09/kredi-notu-yukseltme-teknikleri

Bir önceki yazımızda Finans Günlüğü - Kredi Notumuzu Kimler Belirliyor hakkında bilgiler verilmektedir.