Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Birçok banka tarafından, üniversite öğrencilerine özel limitli kredi kartları verilmekte, öğrencilerin harcamalarını bu kredi kartları ile yapmaları sağlanmaktadır. Üniversite öğrencileri, okul masraflarının yanı sıra şahsi alışverişlerini ve özel masraflarını da bu kredi kartları ile karşılamaktadır. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar, limit tutarını genellikle düşük seviyede tutarlar. Bankalar, üniversite öğrencilerine daha çok 400, 500 ya da 750 TL’lik kredi kartları sunmaktadırlar. Bu yazımızda öğrencilere kredi kartı veren bankaları ve bu bankaların kredi kartlarını tanıtmaya çalıştık. İşte üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankaların bazıları;

öğrencilere_kart

 

1- TEB (ÜniversiTEB)

ÜniversiTEB, üniversiteli gençlerin en çok kullandığı kartlardan biridir. Gecikme faizi %2,6 civarındadır. Limiti genellikle 300, 400 ya da 500 TL olarak belirlenmektedir. Kart ödemelerini düzenli yapan öğrenciler, ileriki dönemlerde kart limitlerini yükseltme şansına sahiptirler.

2- İş Bankası (İş’te Üniversiteli)

İş’te Üniversiteli, gençler arasındaki en yaygın öğrenci kartlarından biridir. 400 ya da 500 TL olarak belirlenen İş’te Üniversiteli kart limiti, yapılan ödemelerin düzenli olup olmadığına göre arttırılabilmektedir. Gecikme faiz oranı, %2,62 civarındadır.

3- AKBANK (Exi26)

Üniversiteli gençlerin en çok ilgi gösterdiği kartlardan biridir. 26 yaş altındaki üniversiteli gençler, harcamalarını Akbank Exi26 ile yaptıklarında Axess puan biriktirme ve bu puanları çeşitli eğlence ve alışveriş noktalarında kullanma şansına sahiptirler. %2,80 seviyesindeki gecikme faizi ve 500 TL ortalamalı limiti ile oldukça tercih edilmektedir.

4- Ziraat Bankası (Genç Kart)

500 TL ortalama limite sahip olan Ziraat Bankası Genç Kart, lisansüstü ve doktora öğrencilerine daha yüksek limitli olacak şekilde de verilebilmektedir. Genç Kart limitleri, ödeme durumuna göre 1.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

5- Vakıfbank (Like Card)

Gençler tarafından en çok rağbet gören 5 karttan biri olarak bilinmektedir. 400 TL – 500 TL arasında değişen limit tutarı, öğrencinin borç ödeme düzenliliğine göre 750 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Öğrencilere özel olarak sunulan tüm bu kartlar, taksitli alışveriş özelliğine sahiptir. Mezuniyet sonrasında çalışmaya başlayanlar, kredi kartlarını değiştirip daha yüksek limitli bir kart talebinde bulunabilmektedirler. Bu kartların ödemelerinin düzenli yapılması, kredi puanına ciddi anlamda etki etmektedir.

Bir önceki yazımızda Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? hakkında bilgiler verilmektedir.