SMS’lerin Sonundaki b001 b002 b003 Kodları Ne Demek

SMS’lerin Sonundaki b001 b002 b003 Kodları Ne Demek?

Bu konuda aşağıdaki kaynaktan aldığımız bir yazıyı sizler için paylaşıyoruz:

http://www.bankasaatleri.com/b001-b002-b003-kodlari-nedir-banka-sms-mesajlari-hakkinda/

Son günlerde özellikle bankalardan gelen doğrulama mesaj sms ve diğer çeşitli kurumlardan gelen mesajlarında sonunda yer alan b001 b002 b003 kodları ne anlam ifade ediyor?

Bu bir BTK uygulaması artık telefonumuza gelen her mesajın sonunda bu sms’in kimden geldiğini belirtmek anlamında mesajın sonunda bu kodlar yer alacak.

örnek b001 kodu gibi bu kodu genelde banka mesajlarında göreceksiniz.

her operatörün kendisine ait bir kodu olacak. böylece her operatör kendsiini koduna göre bildirmiş olacak. tabi kodlar sadece b001 b002 gibi rakamlarla sınırlı değil. mesela  b030 türk telekomünikasyon a.ş. ye ait.

b014 superonline iletişim hiz. a.ş. ye ait. bunların listesi bile var tabi… artık hayatımıza bu kodlar da girdi. iletişim teknılojisinin gelişmesiyle. elbette btk’nın ayrıca bu tip banka yada çeşitli firmalardan gelen spam mesajlara da bir dur demesi gerekiyor. dileriz kısa süre içinde btk yeni kod uygulması yaptığı gibi bu konuda da yeni bir düzenlemeye gider. yoksa zamanın her saniyesinin önemli olduğu günümüzde telefonumuza gelen reklam mesajlarından başımızı kaldıramayacak hale geleceğiz. sadece bu mesajları silmek ya da okumak bile eğer gün içinde fazla gelirse yarım saat gibi bir sürenin gitmesine neden olabiliyor

Bir önceki yazımızda Güvenliğin İçin Aradığının Hepsi Paykasa’da hakkında bilgiler verilmektedir.