Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Dünya pazarı her gün daralmaktadır. Rekabet koşulları her geçen gün ağırlaşmaktadır. Rekabet koşulları zorlaştığı için şirketler profesyonel insanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Buna risk seçeneğini kaldırmak veya en aza indirmek için ihtiyaçları bulunmaktadır. İnsanların ya da işletme statüsünde olan yerlerin uzun vadeli finansal koymaları için yatırım uzmanlarına gereksinim duyarlar. Bu yatırım uzmanlarına “Yatırım Danışmanı” da denmektedir. Yatırım yönetimi yetkisi olanlar, müşterilerinin portföylerini yöneterek, onların felsefelerine ve yöntemlerine en ideal olanını seçip kendilerine yetki verildiği takdirde alma ve satma hususunda görevli hale gelirler.

Kullanılan yöntemler sebebiyle yatırım uzmanları parayı yöneten insanlar olarak da bilinirler ve bu insanların yaptıkları çalışmalar, onların yatırım yöntemlerini yansıtır. Şirket yatırım yapacağı zaman yatırım yapacakları konularda işin kar ve riskinin analizini yapan kişiler yine profesyonel kimliklere sahip olan yatırım danışmanlarıdır.

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?
Yatırım danışmanı olmak isteyen kişiler üniversitelerin 4 yıllık olan bölümleri arasından, Ekonomi, Pazarlama, İşletme, İktisat vb. bölümlerinden ya da a da 2 yıllık bölümlerden ise Borsa, Bankacılık, Finans vb. bölümlerden mezun olmalıdır.

Yatırım Danışmanları Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?
Vergi planlama, risk yönetimi vb. alanlarda, müşterilerine hayatın her bölümünde yardım etmek gibi meselelerde uzman olmak yatırım danışmanı olmak için şarttır. Oluşabilecek bazı şartlarda müşteriye sormadan da gereğini yapabilecek donanım yatırım danışmanı olmak isteyen insanlarda olmak zorundadır. Piyasanın onayladığı güvenilir ve başarısı yüksek yatırım danışmanı tercih edildiği takdirde istenen başarının elde edilmesi mümkündür.

Yatırım Danışmanlık Hizmeti Veren Firmalara Ne Kadar Güvenilirdir?
Şirket sahibi olan insanlar ilk aşamada şirketin ileriki dönemleri için karar verme yetkisine sahip olan yatırım danışmanlık şirketlerine kuşkuyla yaklaşabilmektedir. Ancak, “Sermaye Piyasası” isimli kurul yatırım danışmanlarına özel yetki belgesi vermektedir. Yani yatırım danışmanları, çalışmalarını bu kurulun verdiği yetki çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Yatırım danışmanlık şirketleri müşterilere sözlü ya da yazılı herhangi bir hizmet verdiğinde, vermiş olduğu bu hizmeti, Sermaye Piyasası Kurulu’nun izniyle, bu kurulun yasal çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Yapılan yeni düzenlemeler sayesinde şirketlerin korunması amacı güdüldüğü için daha da güvenilir hale gelmişlerdir. Sadece bununla da sınırlı olmayarak, yatırım danışmanlık şirketleriyle uygulanacak faaliyetler için yatırım danışmanlığı sözleşmesi yapıldığı takdirde oluşabilecek her türlü sorunun önüne geçilebilecek olması her iki tarafın da memnun olmasını sağlayacaktır.

Gram altın, döviz fiyatları vb. durumların ulusal piyasaya yansıdığı hali göz önünde bulundurarak çalışan yatırım danışmanlık şirketleri yatırım planlamasını buna göre inşa ederler. Müşterinin istek durumuna göre uzun süre veya kısa süreli hizmet sağlayarak müşterinin yatırım işlerini veya alım-satım işlerini idare eder.

Müşterinin finansal tablosunu inceleyip mantıklı ve erişilebilecek finansal hedefleri belirlemek hususunda yatırım danışmanı yardımcı olmaktadır. Hedefler belirlemeden önce çok ince ve her türlü detaya önem vererek müşterisini ele almak yatırım danışmanının görevidir. Bunlarla da kalmaz, yatırım önerisi de sunmak ve müşterinin verdiği kararların oluşturabileceği finansal neticeleri de müşteriye sunar. Yapılacak işlerin istikrarlı gitmesi için müşteriye yardımcı olmak yine yatırım danışmanının görevidir.

Ayrıca bu bilgilere ek olarak yatırım danışmanlığı ikiye ayrılır.
-Finansal Danışmanlık
-Gayrimenkul Danışmanlığı

Finansal Danışmanlık Nedir?
İnsanların ya da firmaların yatırımlarını nasıl kullanabileceği, yani değerlendirebileceği konusunda yol gösterir ve piyasanın durumunu ele alarak firmadaki paranın elde tutulmasını veya artmasını sağlama konusunda yardımcı olur. Ayrıca şirketlerin gelir-gider durumunu kontrol eder.

Gayrimenkul Danışmanlığı Nedir?
Yatırımda riski ortadan kaldırma ve istenilen yararı sağlama hususlarında yardım eder. Büyük araştırmalar yapar ve yaptığı bu araştırmalar sonucu satın alma ya da kiralama vb. hususlarda kazancın artmasını sağlayacak önerilerde bulunur. İnsanların ya da şirketlerin taşınmaz olan mülklerini ve projelerini, diğer dökümanlarını toplayıp inceler, piyasa analizleri yapar. Emlak vergisini değerlendirme hususunda da müşteriye yardım edebilirler.

Bir önceki yazımızda Genç Çiftçi Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.