Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ?

Kredi ve BankalarSigorta, Yatırım Comments Yorum7 Eylül 2016

Son günlerde zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi haberlerini fazlasıyla duyuyoruz. Peki, nedir bu zorunlu Bireysel Emeklilik ve bu sistem kimleri ilgilendirmektedir? Bireysel Emeklilik, daha önceki yazılarımızdan hatırlayacağınız üzere kendi emeklilik priminizi ödeyerek emekli olmanızı sağlayan bir sistemdi. Devlet, bu sistemi zorunlu hale getirerek her bireyin en az 1 Bireysel Emeklilik hesabına sahip olmasını amaçlıyor.

 

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, 1 Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe giriyor. 45 yaşın altındaki kamu ve özel sektör çalışanları ile SGK primlerini kendi ödeyenler, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil edilecekler. Her bireyin maaşından aylık olarak kesilecek olan Bireysel Emeklilik primi, doğrudan kişinin hesabına aktarılmaktadır. Devlet, Bireysel Emeklilik hesabına aktarılan her prim için %25 katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak sisteme devam eden Bireysel Emeklilik kullanıcılarına toplamda 1.000 TL’lik bir devlet katkısı eklenecektir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin zorunlu hale gelmesiyle birlikte bu konuda çeşitli fikirlerin ortaya atılmaya başlandığını görüyoruz. Bu konuda kulaktan dolma bilgilere göre hareket etmemeli, sadece uzman kişilerin yorumlarına dikkat etmelisiniz. Sistemin adı Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi olsa da yapı olarak yarı zorunlu bir sistem olduğunu görmekteyiz. Zira isteyen bireyler, Bireysel Emeklilik Sistemine dâhil olduktan 2 ay sonra sistemden çıkış yapabilecekler. Minimum 2 ay zorunlu olan bu sistemde 2 ayınızı doldurduktan sonra hemen çıkış yapabileceğiniz gibi ileriki zamanlarda da sistemden ayrılabilirsiniz.

 

Daha önce Bireysel Emeklilik kullanan kişiler, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yine de katılmak durumundadırlar. Bu durumdaki kişilerin 2 farklı BES hesapları olacaktır. Bireyler, böyle bir durumda 2 ay sonra erdikten sonra Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında adlarına açılan sistemden ayrılabilir, daha önce kullanmakta oldukları Bireysel Emeklilik Sistemi’ni kullanmaya devam edebilirler. Önceki Bireysel Emeklilik Sistemi’nin iptali durumunda herhangi bir hak talep edilemeyeceğinden Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak, çok daha sağlıklı olacaktır.

bireysel-emeklilik-zorunlu

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi prim ödemeleri, doğrudan maaştan alınacak ve işverenlerde hiçbir şekilde kalmayacaktır. İşverenlerin maaştan yaptıkları BES kesintilerini gününde yatırmaları şarttır. Buna uymayan işverenler hakkında önemli yaptırımlar uygulanmaktadır. Maaşınızın minimum %3’lük kısmını prim olarak yatırarak Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilirsiniz. Bugünkü koşullarda asgari ücretle çalışanların maaşından Zorunlu Bireysel Emeklilik adına 50 TL’lik bir kesinti yapılacaktır. Maaş seviyesi arttıkça %3’lük kısım büyüyeceğinden bu kişilerin Zorunlu Bireysel Emeklilik primleri de artış gösterecektir.

Bir önceki yazımızda Kredi Hayat Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam

Döviz

BIST
100339
USD/EUR
1,1057
Amerikan Doları
1,54553
Euro
6,4838
İngiliz Sterlini
7,347
Japon Yeni
5,4321
Rus Rublesi
1,4885
SA Riyali
1,3616
Altın
0,60537
Son Güncelleme: 19.09.2019 20:07

Son Yorumlar

    rek1